Przed majestatem śmierci stajemy równie zaskoczeni, co bezradni. Z naszej ludzkiej perspektywy zawsze przychodzi za wcześnie. Także i w tym przypadku wiadomość spadła na nas nagle
i niespodziewanie.

 

Z głębokim smutkiem żegnamy naszego Kolegę

 

Ś.P.

dr. hab. Janusza Hochleitnera,

wicedyrektora ds. naukowo-konserwatorskich

 

który odszedł nagle i o wiele za wcześnie w dniu 4 sierpnia br.

 

Urodził się w Pasłęku 15 maja 1966 r. Był technikiem ekonomistą o specjalności finanse i rachunkowość (Liceum Ekonomiczne w Elblągu), posiadał licencjat z teologii (Akademia Teologii Katolickiej
w Warszawie), ale jego prawdziwą pasją była historia. Studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym ukończył w 1991 r. i na tym samym Wydziale, w 1994 r. obronił dysertację doktorską pod tytułem: „Kult św. Jana Nepomucena na Warmii”. Kolejnym etapem rozwoju naukowego była rozprawa habilitacyjna: „Obrzędy doroczne w kulturze chłopskiej Warmii południowej w XVI-XVIII wieku” (Uniwersytet Mazursko-Warmiński, 2008 r.).

 

Był także niestrudzonym społecznikiem i wziętym pedagogiem pracującym w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 11 w Elblągu, Zespole Szkół Handlowych, Zespole Szkół Ekonomicznych oraz Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w tym samym mieście. Był profesorem Uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego i autorem wielu książek i artykułów z zakresu historii nowożytnej, teologii oraz etnografii. W 2011 r. objął stanowisko wicedyrektora ds. naukowo-konserwatorskich naszego Muzeum.

 

Pracę w Malborku miał zakończyć z końcem sierpnia br., ale nie miał być to koniec dalszej współpracy. W listopadzie, na konferencji podsumowującej prace konserwatorskie w zespole kościoła NMP na Zamku Wysokim miał wygłosić referat „Rewitalizacja przestrzeni sakralnej kościoła NMP. Wokół wyzwań konserwatorskich i odpowiedzialności zarządców obiektu”. Czuł, że powinien wypowiedzieć się na temat zadania, w którym aktywnie uczestniczył. Bóg chciał inaczej…

 

Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi, zapewniamy o naszym współczuciu, wsparciu i modlitwie.

 

Janusz Trupinda

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku

wraz ze Współpracownikami